ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica, tel./fax 74 852 30 67 wew. 323

Gminny Zespół Oświaty

SZKOŁA PODSTAWOWA W MOKRZESZOWIE "DLA NIEPODLEGŁEJ"

DSC 0051

         

          

CZY TO PIASTOWSKA CZY JAGIELLOŃSKA

POWIEWA FLAGA, BO TU JEST POLSKA”

Flaga” M. Siwiec

Listopad jest okazją do świętowania Roku dla Niepodległej. Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości jest jednym z najważniejszych dla Polaków świąt państwowych. 11 listopada 1918 roku Polska  po 123 latach zaborów odzyskała suwerenność. Wielu za tę wolność oddało najcenniejszy skarb – życie, dlatego winniśmy oddać cześć i honor bohaterom naszej ojczyzny.

 

Rok 2018 jest szczególny, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jedną z ciekawych inicjatyw w Szkole Podstawowej w Mokrzeszowie jest Wstęga niepodległości. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielem – p. Lucyną Pietruszką przystąpili do szycia biało – czerwonej flagi – naszego symbolu narodowego, zachęcając tym samym całą społeczność do podjęcia wspólnego działania. Wydarzenie ma wymowne znaczenie. Każda doszyta cegiełka – biała i czerwona – symbolizuje gotowość niesienia pomocy potrzebującym, zacieśnienie więzi pokoleniowych, budowania miłości i przywiązania do ojczyny, podtrzymywania polskich tradycji. Wstęga niepodległości to także wołanie, apel do młodego pokolenia, by nie zatracili ducha polskości, ale strzegli wolności i dbali o pomyślny rozwój naszej Ojczyzny, bo jak napisał Cyprian Kamil Norwid: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Świetlica jako nieodłączna część naszej szkoły dołączyła do szycia biało-czerwonej wstęgi oraz zorganizowała pod kierunkiem p. Grażyny Wiącek- Romanow konkurs plastyczny pt. „Biało-czerwona niepodległa”.

Kiedy w szkole jest szyta wstęga niepodległości, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i uczniowie z klasy VIII wraz z opiekunem SU- p. Beatą Sosnowską wyjeżdżają do Świdnicy na Grób Nieznanego Żołnierza. Po czynnościach porządkowych zmówiono modlitwę za duszę poległych żołnierzy, zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie uczniowie udali się na Rondo 100-lecia Niepodległości Polski, aby zobaczyć pamiątkowy obelisk, który został odsłonięty 31 sierpnia tego roku z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez nasza ojczyznę.

 


tekst i zdjęcia SP Mokrzeszów

  • DSCF8913
  • DSCF8914
  • DSCF8915
  • DSCF89161
  • DSCF8917
  • DSCF8920
  • DSCF8923
  • DSC_0041
  • DSC_0044
  • DSC_0051