ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica, tel./fax 74 852 30 67 wew. 323

Gminny Zespół Oświaty

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

nprcz logotyp poziomy rgb

BIESIADA POETYCKA

27 października  2022 r.  o godz. 16.00 odbyła  uroczystość  zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lutomi Dolnej.  W imprezę włączyła  się także  biblioteka szkolna, zachęcając do udziału  w konkursie uczniów wrażliwych na piękno poetyckiego słowa.  Bibliotekarz Jolanta Romańczuk przygotowała do udziału w Biesiadzie Poetyckiej osoby zanurzone w świat liryki i zainteresowane literaturą. Liliana Opasała, Laura Mikołajczyk, Katarzyna Cietrzewska , Katarzyna Piątek, Mikołaj Urbański, Renata Wawrzyniak, Oliwier Żuk – rywalizowali o najlepszą interpretację   wiersza.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, natomiast zwycięzcy nagrody książkowe. Konkurs był jednym z elementów działań podjętych w ramach realizacji projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

           

I miejsce zajął  Mikołaj Urbański,   interpretując tekst Edwarda Stachury pt.

„Z nim będziesz szczęśliwsza”.

II miejsce przypadło Kacprowi Sałapatkowi , który wyeksponował walory utworu  Czesława Miłosza pt. „Do leszczyny”.

III miejsce zdobyła Katarzyna Cietrzewska  z wierszem Wisławy Szymborskiej pt. „Kot w pustym mieszkaniu”.

Podczas biesiady uczniowie mieli okazję wysłuchać pięknych poetyckich interpretacji wokalnych w wykonaniu bibliotekarki p. Natalii Janiszewskiej a także recytacji innych uczestników uroczystości.

Udział w uroczystości społeczności szkolnej był jednym z elementów działań w ramach realizacji projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nagrody dla uczniów zostały zakupione z funduszu NPRC.

 Biesiada 2 kopia

 CZY ZNASZ BALLADY...

16 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym odbył się międzyszkolny etap konkursu „Czy znasz Ballady   Adama Mickiewicza?” Konkurs zorganizowały bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej oraz z Witoszowa w ramach realizacji projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Rywalizowali w nim uczniowie ww. szkół, którzy musieli wykazać się doskonałą znajomością „Ballad” , rozwiązując test oraz wskazując na podstawie cytatu właściwy utwór. Oto wyniki konkursu:

I miejsce Maja Walendowska SP Witoszów

II miejsce ex aequo Katarzyna Cietrzewska oraz Andrzej Mitranka SP Lutomia Dolna

III miejsce Lena Piotrowska SP Witoszów

Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.Spotkanie było jednocześnie okazją do zaprezentowania sylwetki Adama Mickiewicza. Uczniowie obejrzeli dzieła autorstwa wieszcza, zapoznali się z gazetkami na jego temat oraz obejrzeli prezentację o autorze. Zarówno konkurs jak i prezentacja sylwetki Adama Mickiewicza przyczyniły się do pogłębienia wiedzy uczniów oraz wpłynęły znacząco na edukację czytelniczą.

 Czy znasz ballady 1

 Czy znasz ballady 2

 Czy znasz ballady 3

 DZIECI LUBIA POEZJĘ!

W dniu 18 listopada 2022 w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej rozstrzygnięto konkurs na wykonanie ilustracji do wiersza Jana Brzechwy. Jego organizatorem była biblioteka szkolna oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Lutomi Dolnej . Uczniowie słuchali wierszy czytanych przez bibliotekarkę p. Natalię Janiszewską a następnie wykonywali ilustracje.

 Poznawane przez nich wiersze uczą najważniejszych wartości, ćwiczą wyobraźnię i budzą ciekawość świata. Sprawiają, że czytanie jest przyjemne oraz rozwijają intelekt młodych miłośników poezji. Godnym podziwu jest fakt, iż w konkursie wzięło udział aż 40 uczniów klas 1-3. Jury miało niemały kłopot, gdyż wiele prac było ciekawych, pomysłowych i starannych. Dlatego przyznano miejsca ex aequo oraz 14 wyróżnień. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Oto wyniki konkursu:

I miejsce ex aequo Zuzanna Słowińska 2a , Nadia Treczyńska 2a

II miejsce ex aequo Alicja Mrzygłód 1a , Oliwia Dadas 3a

III miejsce ex aequo Marcel Malinowski 2a, Milan Diuwe 2a

Wyróżnienia:

Zofia Kmiecińska 1a

Lena Brodziak 1a

Jakub Dzięgiel 1a

Emilia Szczygieł 1b

Antoni Witek 2a

Zoja Pernet 2a

Jakub Styczeń 2a

Miłosz Hyżak 2a

Aleksandra Lorens 2a

Celina Musiał 3a

Zuzanna Bryk 3a

Jakub Szczygieł 3a

Stanisław Matysiak 3a

Hanna Gawrońska 3a

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

 Dzieci lubi 1

 Dzieci lubi 2 kopia

 Dzieci lubi 4 kopia

Dzieci lubi 6Dzieci lubi 5