ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica, tel./fax 74 852 30 67 wew. 323

Gminny Zespół Oświaty

DRUGIE MISTRZOSTWA POLSKI NAUCZYCIELI I WYKŁADOWCÓW AKADEMICKICH W KOLARSTWIE SZOSOWYM

IMG 20220606 200740     

      W minioną niedzielę (5 czerwca) w Opocznie, na trudnej technicznie, choć płaskiej (55-kilometrowej) trasie, ale miejscami naszpikowanej dziurami w jezdni, rozegrane zostały Drugie Mistrzostwa Polski Nauczycieli i Wykładowców Akademickich w Kolarstwie Szosowym ze startu wspólnego. Zgodnie z regulaminem zawodów mężczyźni na mecie klasyfikowani byli według kategorii wiekowych, natomiast kobiety ścigały się o krajowy prymat w opcji open, czyli bez podziału na te kategorie.

      Katarzyna Kalita, nauczycielka wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym, z powodzeniem startująca w dolnośląskim cyklu zawodów kolarskich ,,Via Dolny Śląsk”, mając też już spore doświadczenie wyścigowe, dokładnie przeanalizowała możliwości swoich niedzielnych konkurentek i jeszcze przed rozpoczęciem rywalizacji miała w głowie ułożone scenariusze walki, zdeterminowane na osiągnięcie najwyższego celu – zwycięstwa. Wymagało to przez półtorej godziny pełnego skupienia, reagowania na próby odjazdów, uwagi na nierówności terenowe i wytrzymania do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia na finiszu. Finisz o długości 300 m, po sekwencji kilku trudnych technicznie zakrętów, Kasia rozpoczęła z drugiej pozycji, mając przed sobą zwyciężczynię pierwszej edycji tych zawodów z 2020 roku i faworytkę tegorocznej rywalizacji. Kilkadziesiąt sekund końcowej walki obfitowało w ogrom emocji. Najpierw mocno pochylona sylwetka, pedała naciskane z maksymalną mocą, zrównanie się z konkurentką, przelotne spojrzenie w jej twarz, a następnie bez oglądania się - szpurt do mety przy ogłuszającym dopingu kibiców, uderzających dłońmi o banery rozwieszone na barierkach ochronnych i kwiecistym komentarzu spikera. Zwycięstwo o dwie sekundy, a później ogromna, nieukrywana radość z pierwszego w życiu mistrzostwa Polski. To pozostanie z Kasią już na zawsze.

     Wśród mężczyzn też mieliśmy reprezentantów, którzy w swoich kategoriach wiekowych również stanęli na podium. Adam Radzikowski – nauczyciel wychowania fizycznego w I Liceum Ogólnokształcącym i w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, jako trzeci w pięćdziesięciolatkach, a Ryszard Mydłowski – drugi spośród emerytowanych nauczycieli, obecnie instruktor pływania w Centrum Sportowo – Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym.

  • IMG-20220605-WA0007
  • IMG-20220605-WA0008
  • IMG_20220606_200740
  • IMG_20220606_201204

Simple Image Gallery Extended